Morąg archiwalny

Kursy walut

«
»
NBP
2019-10-22
USD
3.8408
0.26%
EUR
4.2792
0.04%
CHF
3.8851
-0.12%
GBP
4.9700
-0.02%

Warto odwiedzić

banner mlody pilkarz
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 594 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Proszę o podanie konta do wpłaty....też mam chorego synka więc doskonale rozumiem rodziców..

  Czytaj więcej...

   
 • super ziomki 8)

  Czytaj więcej...

   
 • Szanowny Panie Alibaba, nie wdaję się w dyskusje z postaciami z bajek, proszę normalnie się podpisać ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wszystkiego najlepszego.

  Czytaj więcej...

   
 • O właśnie! Mieszkam na Starym Mieście, jak ma się ty coś dziać, jak na zebrania przychodzi 5 ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_pink_blink.jpg 02-banner_zdrojek.jpg 03-banner_dziubek.jpg 04-banner_derek.jpg 04-banner_wyp_row.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

Terytorialsi z Warmii i Mazur świętowali na poligonie w Wędrzynie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

01 wot icoBlisko trzystu Terytorialsów z 4 Warmińsko-Maurskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło 15 września br. szkolenie zintegrowane trwające 14 dni. Przez tydzień ćwiczyli na poligonie w Wędrzynie. Terytorialsi z Warmii i Mazur trenowali m.in. zajmowanie stanowisk ogniowych i strzelanie w natarciu. Szkolenie zakończył egzamin, a jego termin był wyjątkowy, bo przypadł w święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jako pierwsi z województwa warmińsko-mazurskiego do Wędrzyna pojechali Terytorialsi z 41 Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku i 42 Bataliony Lekkiej Piechoty w Morągu. Na poligonie w Wędrzynie spędzili tydzień.
Każdy Terytorials, raz w roku, przechodzi szkolenie zintegrowane, które poza szkoleniami podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, jest jedną z form szkolenia każdego żołnierza OT. Szkolenie zintegrowane trwa nieprzerwanie 14 dni i prowadzone jest na obiektach poligonowych.
„Szkolenie podsumowuje cykl szkoleń indywidualnych i weryfikujemy umiejętności Terytorialsów. Żołnierze w pierwszym tygodniu szkolili się na poligonach w swoim regionie. Drugi tydzień to intensywne szkolenie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie” – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś. „Szkolenie zakończył egzamin w formie pętli taktycznej, po której żołnierze rozpoczęli szkolenie specjalistyczne” – dodaje dowódca.
Data egzaminu była wyjątkowa – 27 września symbolizuje początek organizowania ruchu oporu przeciwko okupantowi. Tego dnia, 80 lat temu, powstało Polskie Państwo Podziemne, jedyna w skali światowej organizacja, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. „27 września od roku jest również szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ tego dnia obchodzimy swoje święto” – zaznacza dowódca brygady.
Każdy dzień na poligonie wypełniony jest zajęciami realizowanymi zarówno w dzień, jak i w nocy. Szczególny nacisk położony jest na wyszkolenie strzeleckie. „Żołnierze zaczynają szkolenie o świcie. Po krótkiej zaprawie zajęcia na strzelnicy, działania w terenie zurbanizowanym, patrolowanie, ewakuacja z pola walki” – zaznacza dowódca 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, ppłk Mirosław Tołodziecki. „To pierwsze ćwiczenie Terytorialsów z Warmii i Mazur na poligonie w Wędrzynie. W warunkach poligonowych kontynuujemy szkolenie, które realizowaliśmy na obiektach wojskowych w województwie warmińsko-mazurskim podczas szkoleń rotacyjnych” – dodaje dowódca 41 Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku, ppłk Artur Tomaszewski.
Terytorialsi spędzili kilkadziesiąt godzin w terenie, walcząc z własnymi słabościami. „Codzienne pobudki o 5 rano, ciężkie buty, kamizelka, mundur, maska przeciwgazowa, hełm, broń, a do tego ciężki plecak. Z tym całym ekwipunkiem ruszaliśmy na kilkanaście godzin w teren” – opowiada szer. Dorota Karbowska.
Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn to obiekt idealny do szkoleń. Unikalny na skalę europejską Centralny Ośrodek Zurbanizowany, pozwalający na ćwiczenie walki w terenie zurbanizowanym, czy strzelnice bojowe do prowadzenia strzelań piechoty to tylko niektóre z obiektów na których żołnierze doskonalili umiejętności. Nie zabrakło też zajęć na strzelnicy nocą. „Strzelanie było bardzo dobrze zorganizowane. Od Samego początku wiedzieliśmy co mamy robić i jakie są nasze zadania” – podkreśla szer. Adrian Józefowicz. „Pierwszy raz miałem okazję strzelać w warunkach nocnych i nie ukrywam, że było to wyzwanie. Dobrze sobie poradziliśmy. Mogliśmy liczyć na wsparcie instruktorów i kierownika strzelania. Cenne wskazówki ułatwiły nam zadanie” – dodaje.


Misja WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach-ochotnikach. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.

Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kalendarz

Październik 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Nowości w sklepie

jednoslady

Sklep czynny
pon.-pią. - 9:00 -17.00
sob. - 9:00 - 14:00 
ZAPRASZAMY !!!

Pogoda

Pożyczka
Loft 12
KUch