Dragun
Schronisko
Clean

Morąg archiwalny

Kursy walut

«
»
NBP
2019-11-20
USD
3.8792
0.02%
EUR
4.2917
-0.03%
CHF
3.9126
0.03%
GBP
5.0081
-0.31%

Warto odwiedzić

banner mlody pilkarz
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Proszę o podanie konta do wpłaty....też mam chorego synka więc doskonale rozumiem rodziców..

  Czytaj więcej...

   
 • super ziomki 8)

  Czytaj więcej...

   
 • Szanowny Panie Alibaba, nie wdaję się w dyskusje z postaciami z bajek, proszę normalnie się podpisać ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wszystkiego najlepszego.

  Czytaj więcej...

   
 • O właśnie! Mieszkam na Starym Mieście, jak ma się ty coś dziać, jak na zebrania przychodzi 5 ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_pink_blink.jpg 02-banner_zdrojek.jpg 03-banner_dziubek.jpg 04-banner_derek.jpg 04-banner_wyp_row.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

PARASOL WOT NAD SPOŁECZNOŚCIĄ WARMII I MAZUR

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

11 wot3We wtorek 10 września 2019 r. w Olsztynie odbyło się spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego i przedstawicieli organów samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego z żołnierzami 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, w jakich sytuacjach można zwrócić się do Terytorialsów z Warmii i Mazur, jakie zadania mogą realizować i jakim sprzętem dysponują, by usuwać skutki klęsk żywiołowych. Tego typu warsztaty mają na celu przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej (WOT). Wynikiem tych spotkań ma być skuteczne wykorzystanie potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego.

„Ostatnie wydarzenia na południu Polski pokazały, że wsparcie WOT było niezbędne podczas akcji ratunkowych, a dobra współpraca między samorządami, służbami ratowniczymi i Terytorialsami przyniosła efekty. Musimy być gotowi do współpracy w podobnych akcjach na Warmii i Mazurach” – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.
Podczas warsztatów dowódca brygady, opowiedział samorządowcom, czym są zespoły oceny wsparcia (ZOW) oraz kompanijny moduł zadaniowy i jaki jest schemat działania. „Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej czy innych służb wyspecjalizowanych w niesieniu pomocy jest jednym z zadań WOT. Specyfika naszej formacji to terytorialność, a nasi żołnierze mają być obok straży pożarnej czy policji jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia”. Zadaniem ZOW będzie rozpoznanie i ocena sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie, ilu żołnierzy WOT i jaki sprzęt będą potrzebne. „Schemat działania jest zawsze taki sam. Pierwszy na miejscu pojawia się Zespół Oceny Wsparcia, który nawiązuje kontakt ze przedstawicielami samorządu w miejscy zdarzenia i dokonuje oceny możliwości wsparcia ich działania. W trybie alarmowym aktywowani są żołnierze i w trybie natychmiastowym kompletowane są siły i środki do udziału w akcji” – dodaje dowódca.
Spotkanie w Olsztynie było pierwszym na terenie Warmii i Mazur w ramach projektu Wojsk Obrony Terytorialnej pk. „PARASOL”.
Podczas warsztatów został zaprezentowany Zespół Oceny Wsparcia, Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy oraz Kompanijny Moduł Zadaniowy. W skład zaprezentowanego modułu zadaniowego wchodzi kilkanaście pojazdów, w tym: samochody ciężarowo-terenowe, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad” oraz maszt oświetleniowy, łódź ratownicza i zestaw sprzętu do działań ratowniczych, sprzęt inżynieryjny i środki łączności. Zaprezentowany moduł jest tylko przykładową kompilacją sprzętu. Jego skład może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb.
W warsztatach licznie udział wzięli przedstawiciele organów samorządu terytorialnego z powiatu olsztyńskiego, szczycieńskiego, mrągowskiego i nidzickiego, zajmujący się na co dzień sprawami zarządzania kryzysowego. Ponadto obecni byli przedstawiciele warmińsko-mazurskiej policji, żandarmerii wojskowej, straży pożarnej, straży granicznej, żołnierze i pracownicy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także wojewódzki lekarz weterynarii oraz powiatowi lekarze weterynarii, dyrektor doradztwa rolniczego i dyrektor wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego.

Dorota Karbowska
Specjalista ds. komunikacji
w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu

11 wot1

11 wot1

11 wot1

11 wot1

11 wot1

Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kalendarz

Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Nowości w sklepie

jednoslady

Sklep czynny
pon.-pią. - 9:00 -17.00
sob. - 9:00 - 14:00 
ZAPRASZAMY !!!

Pogoda