Morąg archiwalny

Kursy walut

«
»
NBP
2019-12-09
USD
3.8704
0.53%
EUR
4.2830
0.26%
CHF
3.9087
0.32%
GBP
5.0915
0.77%

Warto odwiedzić

banner mlody pilkarz
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 375 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Proszę o podanie konta do wpłaty....też mam chorego synka więc doskonale rozumiem rodziców..

  Czytaj więcej...

   
 • super ziomki 8)

  Czytaj więcej...

   
 • Szanowny Panie Alibaba, nie wdaję się w dyskusje z postaciami z bajek, proszę normalnie się podpisać ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wszystkiego najlepszego.

  Czytaj więcej...

   
 • O właśnie! Mieszkam na Starym Mieście, jak ma się ty coś dziać, jak na zebrania przychodzi 5 ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_pink_blink.jpg 02-banner_zdrojek.jpg 03-banner_dziubek.jpg 04-banner_derek.jpg 04-banner_wyp_row.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

Harcerze i Pan Samochodzik

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

hufiecMisją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Zuchy i harcerze z Hufca ZHP Morąg każdego dnia starają się zmienić świat na lepsze, tak jak nakazał tego założyciel skautingu generał Robert Baden-Powell.

Harcerze z 8. Morąskiej Drużyny Harcerzy Starszych ‘FDDH’ oraz zuchy z Próbnej Morąskiej Gromady Zuchowej „Strażnicy Marzeń” przez ostatnie dwa miesiące realizowali propozycję programową Programowego Ruchu Odkrywców „Superbohater”, szlakiem poszukiwań mogli podążać tropem wyjątkowych postaci – ludzi wybitnych, nietuzinkowych, którzy wyróżniali się na tle swojego czasu i wnosili do naszego lokalnego środowiska powiew niezwykłości.


Po wielu próbach poszukiwać postaci związanej z ich małą ojczyzną podjęli decyzję, że postacią, która zostanie ich „superbohaterem” będzie Zbigniew Nienacki - polski pisarz i dziennikarz, któremu sławę przyniosła seria przygodowych książek o Panu Samochodziku. Zbigniew Nienacki przez wiele lat żył w Morągu, miał tutaj kochankę oraz tutaj zmarł.... a co najważniejsze? Jest autorem książki "Pan Samochodzik i Niewidzialni", w której wysławił morąskie zabytki, przez co stał się małym superbohaterem dla morąskich zuchów i harcerzy.
W propozycji programowej należało zrealizować trzy etapy: WYBIERZ, POZNAJ, POKAŻ.
Cykl zuchowych zbiórek oparty był na wcieleniu się w członków agencji detektywistycznej. Zuchy prowadziły śledztwo, szukały ukrytych wiadomości i listów. Fabuła książki związanej z Morągiem pozwoliła dzieciom zostać przyjaciółmi Pana Samochodzika, pomagając mu odnaleźć trzy skrzynie zawierające ważne dla historii polski starodruki, dokumenty i rękopisy. Podczas poszukiwać odwiedzili Muzeum im. J. G. Herdera, Ratuszowe Piwnice oraz zabytkowe mury obronne. Podsumowaniem zuchowych przygód jest galeria prac „Auto Pana Samochodzika i ja” oraz infografiki związane ze Zbigniewem Nienackim możliwe do oglądania na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu.
Harcerze na swoich zbiórkach zwiedzili Muzeum im. Herdera oraz Ratuszowe Piwnice. Następnie przeprowadzili sondę uliczną dotyczącą znajomości informacji na temat Nienackiego i Pana Samochodzika. Stworzyli „teczki informacyjne” dotyczące zabytków występujących w książce naszego autora, jak również przeprowadzili wywiad z polonistą, dyrektorem MBP w Morągu oraz kierownikiem Muzeum im. Herdera. W jeden z majowych weekendów zorganizowali wędrówkę do Jerzwałdu, gdzie odnaleźli grób Zbigniewa Nienackiego oraz dom w którym mieszkał w latach 1967-1994. Pozostawili tam swoją czarno-zieloną chustę. Na koniec maja w ramach podsumowania projektu harcerze starsi zorganizowali escaperoom w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Gra polegała na rozwiązywaniu łamigłówek i odnalezieniu klucza, dzięki któremu można było uwolnić Pana Samochodzika z rąk Niewidzialnych, złych charakterów książki. Zabawa była zorganizowana dla harcerzy oraz dzieci i młodzieży korzystających z miejskiej biblioteki.
Wszystkie organizowane przedsięwzięcia oprócz cechowania się indywidualnością, pozytywnością miały aspekt edukacyjny. Pan Samochodzik i Zbigniew Nienacki zostaną na długo w pamięci morążan oraz wpiszą się na długo w historię morąskiego harcerstwa.

 

Czuwaj!
pwd. Dominik Jeffrey Rimaszauskas
koordynator realizacji propozycji programowej PRO „Superbohater”

Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kalendarz

Grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Nowości w sklepie

jednoslady

Sklep czynny
pon.-pią. - 9:00 -17.00
sob. - 9:00 - 14:00 
ZAPRASZAMY !!!

Pogoda

Kropka
Loft 12
Piekarnia