Morąg archiwalny

Kursy walut

«
»
NBP
2019-11-14
USD
3.9011
0.28%
EUR
4.2916
0.15%
CHF
3.9501
0.51%
GBP
5.0130
0.28%

Warto odwiedzić

banner mlody pilkarz
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Proszę o podanie konta do wpłaty....też mam chorego synka więc doskonale rozumiem rodziców..

  Czytaj więcej...

   
 • super ziomki 8)

  Czytaj więcej...

   
 • Szanowny Panie Alibaba, nie wdaję się w dyskusje z postaciami z bajek, proszę normalnie się podpisać ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wszystkiego najlepszego.

  Czytaj więcej...

   
 • O właśnie! Mieszkam na Starym Mieście, jak ma się ty coś dziać, jak na zebrania przychodzi 5 ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_pink_blink.jpg 02-banner_zdrojek.jpg 03-banner_dziubek.jpg 04-banner_derek.jpg 04-banner_wyp_row.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

Terytorialsi z Warmii i Mazur obchodzili uroczyście drugi rok działalności swojej brygady

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

14 wot2W sobotę, 11 maja br. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej uroczystą mszą świętą w Bartągu zainaugurowała obchody Święta Brygady. 4 W-MBOT powołał Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, na podstawie decyzji nr 15 z dnia 28 lutego 2018 roku. Tym samym nadał nazwę wyróżniającą, imię patrona i przyjęcie dziedzictwa tradycji. Święto Brygady ustanowił na 13 maja.
W niedzielę 12 maja br. blisko 1000 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy swą służbę pełnią w czterech batalionach w Olsztynie, Morągu, Braniewie i Giżycku, zebrało się na uroczystym apelu, który odbył się na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie.

W uroczystości wzięli udział; Wojewoda Warmińsko- Mazurski Pan Artur Chojecki, Marszałek Województwa Pan Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Miasta Olsztyna Piotr Grzymowicz, Starosta Olsztyński Andrzej Abako oraz wielu innych przedstawicieli regionu, oświaty, służb mundurowych, jednostek wojskowych. W uroczystości uczestniczył również przedstawiciel dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Pan płk Karol Malinowski.
Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki docenił rolę i przeznaczenie WOT na Warmii i Mazurach – „To piąty rodzaj sił zbrojnych, który zmienia polską armię, czyni ją nieporównanie bardziej skuteczną, nieporównanie bardziej odporną na wszelkie zagrożenia i nieporównanie bardziej nowoczesną. To wy w swoich Małych Ojczyznach, w swoich lokalnych społecznościach (…) macie być gwarantem bezpieczeństwa”.
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej są ważnym elementem obronności kraju i regionu Warmii i Mazur – „Przez sam fakt rozmieszczenia WOT w poszczególnych garnizonach, formacja stanowi gwarancję bezpieczeństwa w naszym województwie”.
„Brygada ma krótką historię, ale bogatą tradycję sięgającą najpiękniejszych kart walki o wolną Polskę”– dodał Prezydent Miasta Olsztyna Pan Piotr Grzymowicz.
Starosta Olsztyński Pan Andrzej ABAKO pochwalił proces formowania WOT na Warmii i Mazurach - „W ciągu dwóch lat przeszkoliliście ponad 2 tysiące osób, to najlepszy dowód na dobrą organizację i konsekwentną realizację wyznaczonych celów”.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Uroczysty apel był okazją do podsumowania zrealizowanych już planów w niespełna dwuletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy, którzy pełnią służbę w 4 W-MBOT. Najbardziej zasłużeni żołnierze Obrony Terytorialnej otrzymali mianowania na wyższe stopnie wojskowe. To pierwsze tego rodzaju wyróżnienie w 4 W-MBOT.
Podczas swojego przemówienia dowódca brygady, płk Mirosław Bryś zaznaczył- „Włożyliście ogromny wkład w budowanie- tworzenie pozytywnego wizerunku naszej Brygady i WOT w tych „małych Ojczyznach”. Jesteście wszędzie tam, gdzie oczekiwana jest Wasza pomoc lokalnej społeczności, wsparcie i ochrona zgodnie z mottem „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – staracie się dać z siebie wszystko dla dobra Naszej Ojczyzny.”

Podkreślił również jak ważna jest ta siła, która wstępuje w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.-„Jesteśmy w drugim roku budowy naszej brygady, piątego rodzaju sił zbrojnych. Dziś z perspektywy czasu wiemy, że to czego dostatecznie nie docenialiśmy, to talent naszych żołnierzy. Budujemy system zarządzania talentami i kompetencjami, tak aby jak najlepiej wykorzystać potencjał ludzi, którzy się do nas zgłaszają”

Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2000 Terytorialsów. Aż 55% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie( umowa o pracę); blisko 3% prowadzi własną działalność gospodarczą; 2% utrzymuje się prowadzenia gospodarstw rolnych; 13 % to studenci; blisko 10% żołnierzy to uczniowie; a kolejne 17% stanowią osoby bez stałego zatrudnieni, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia. 16 % to kobiety.
Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi, 45 % żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej . Średnia wieku terytorialsów z województwa warmińsko- mazurskiego to 31 lat.

14 wot1

Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kalendarz

Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Nowości w sklepie

jednoslady

Sklep czynny
pon.-pią. - 9:00 -17.00
sob. - 9:00 - 14:00 
ZAPRASZAMY !!!

Pogoda

Gratka
Matcom
Park