Dragun
Zdrowe Oczy
Leocenter

Morąg archiwalny

Kursy walut

«
»
NBP
2019-08-21
USD
3.9210
-0.50%
EUR
4.3513
-0.33%
CHF
4.0014
-0.53%
GBP
4.7623
-0.07%

Warto odwiedzić

banner mlody pilkarz
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 130 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Proszę o podanie konta do wpłaty....też mam chorego synka więc doskonale rozumiem rodziców..

  Czytaj więcej...

   
 • super ziomki 8)

  Czytaj więcej...

   
 • Szanowny Panie Alibaba, nie wdaję się w dyskusje z postaciami z bajek, proszę normalnie się podpisać ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wszystkiego najlepszego.

  Czytaj więcej...

   
 • O właśnie! Mieszkam na Starym Mieście, jak ma się ty coś dziać, jak na zebrania przychodzi 5 ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_zdrojek.jpg 03-banner_dziubek.jpg 04-banner_derek.jpg 04-banner_wyp_row.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

ROZMOWA Z WANDĄ ŁASZKOWSKĄ - radną powiatową 2006-2018

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

17 wandaRed. Na początek proszę powiedzieć naszym czytelnikom kilka słów o sobie.
W.Ł. Pochodzę ze wsi Florczaki, urodziłam się w tej gminie i mieszkam w niej do dnia dzisiejszego. Mam wyższe wykształcenie, skończyłam Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale prawa i administracji. Po skończeniu szkoły średniej rozpoczęłam pracę w Urzędzie Gminy w Łukcie, pracowałam tam przez 20 lat na stanowisku sekretarza urzędu, później przez 6 lat prowadziłam własną działalność gospodarczą; gastronomiczną i handlową w Pelniku.

Od 1997 roku pracuję w Fundacji Rozwoju Regionu Łukta na stanowisku prezesa/dyrektora. Jestem również prezesem lokalnej grupy działania, tj. Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki, które współpracuje z ośmioma gminami, które są partnerami. W ramach programu rozwoju obszarów wiejskich stowarzyszenie ogłasza konkursy i realizuje projekty związane z aktywizacją mieszkańców obszarów wiejskich oraz z rozwojem wsi. Natomiast Fundacja Rozwoju Regionu Łukta prowadzi działalność pożyczkową dla przedsiębiorców, wspieramy w ten sposób rozwój przedsiębiorczości w regionie. Jesteśmy jednym z sześciu funduszy pożyczkowych w województwie. Nasza działalność opiera się o środki unijne, z których udzielamy pożyczek dla przedsiębiorców. Poza tym fundacja prowadzi fundusz stypendialny dla młodzieży i realizuje różne projekty miękkie.

Red. Proszę powiedzieć więcej o projektach miękkich
W.Ł. W ramach projektów miękkich w Łukcie zrobiliśmy siłownię zewnętrzną ogólnie dostępną dla wszystkich. Przy fundacji tworzymy ogród sensoryczno-edukacyjny. Pięć lat temu uruchomiliśmy wypożyczalnię rowerów, w tym roku kończymy projekt na wypożyczalnię sprzętu rekreacyjno-sportowego. Zrealizowaliśmy wiele projektów z grupą seniorów, dziećmi i młodzieżą. Obecnie również realizujemy dwa projekty z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, jeden aktywizujący rodziny z dziećmi drugi edukacyjno- poznawczy z grupą dzieci w wieku 8-13.

Red. Kilka pytań o pracy w samorządzie
W.Ł. Jako osoba będąca cały czas związana z tym terenem, z samorządami, aktywnie uczestniczę w życiu społeczno-gospodarczym zarówno gminy Łukta jak i Powiatu Ostródzkiego.

Red. Ile kadencji była Pani radną ?
W.Ł. Byłam radną trzy kadencje w powiecie i dwie kadencje w gminie. Jeden raz byłam przewodniczącą rady gminy i jeden raz przewodniczącą rady powiatu. Teraz jest moja trzecia kadencja radnej powiatowej.

Red. Dlaczego Pani teraz nie kandyduje?
W.Ł. Przemyślałam sobie to i postanowiłam, że czas już zrezygnować i oddać głos młodszym, którzy mogą wnieść coś nowego zarówno do gminy jak i powiatu. Zawsze jednak będę starała się aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i gospodarczym , ale już nie jako radna, a jako mieszkanka tej gminy. Nigdy nie będę obojętna na to co się w naszej gminie dzieje i w czym mogę jej pomóc.

Red. Jak ocenia Pani współpracę z obecnym zarządem powiatu?
W.Ł. Współpraca jest bardzo słaba, nie ma możliwości pokazania tej współpracy. Zarząd, koalicja rządząca to jest grupa hermetycznie zamknięta, dlatego też nie uczestniczyłam we wszystkich posiedzeniach komisji. Wybierałam tematy, które mnie interesowały i te gdzie mogłam cokolwiek zrobić. Na pozostałych komisjach byłaby tylko zaznaczona obecność, nic więcej. Wszystkie sugestie i wnioski obecnej opozycji nigdy nie były brane pod uwagę. Zdaję sobie sprawę, że jest pewna grupa, która rządzi, ma większość i wszystko przegłosuje.

Red. Jak ocenia Pani współpracę z obecnym wójtem gminy Łukta, Robertem Malinowskim?
W.Ł. Jeśli chodzi o współpracę z obecnym wójtem to układa nam się bardzo dobrze, byłam zapraszana na wszystkie sesje, na różne uroczystości gminne i wiejskie. Dzięki temu miałam wiedzę o tym co się w naszej gminie dzieje. Dlatego też przy spotkaniach i rozmowach z mieszkańcami mogłam na bieżąco informować o wielu sprawach, działaniach i planach, a niejednokrotnie wyjaśniałam i tłumaczyłam decyzje władz. Trzeba o wielu rzeczach mówić bo mieszkańcy nie zawsze rozumieją i wiedzą o pewnych rzeczach. Bardzo pozytywnie należy ocenić współpracę wójta z obecną radą gminy. W związku z tym, że jest tam spokój, zgoda i zrozumienie udało się zrealizować wiele zadań postulowanych przez poszczególnych radnych. Może nie wszystkie, ale większość miejscowości coś otrzymała. W wielu wsiach zostały wykonane place zabaw , drogi utwardzone, miejsca aktywizacji mieszkańców, pomosty, plaże nad jeziorami itp. Starano się zachować w miarę zrównoważony rozwój gminy Łukta podczas tej kadencji. Realizacja tych wszystkich działań była możliwa dzięki dużej i skutecznej aktywności gminy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, unijnych oraz dochodów własnych ze sprzedaży gruntów, nieruchomości itp. np. w tym roku za około 5 mln zł wykonano termomodernizację i remont budynków - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukcie i szkoły w Mostkowie. Najważniejsze jednak zadanie jakie udało się gminie zrealizować to pozyskanie środków na budowę nowej oczyszczalni ścieków. W obecnej oczyszczalni nie ma już możliwości wprowadzenia żadnych modernizacji, wszystko co było możliwe do wprowadzenia zostało tam zrobione, a jednak często zdarzało się wyczuwać nieprzyjemny zapach. Budowa nowej oczyszczalni jest niezbędna. Gmina Łukta złożyła jeden z największych wniosków do Regionalnego Programu Operacyjnego, inwestycja – nowa oczyszczalnia ma kosztować ok. 16mln zł, z RPO Łukta pozyskała 9mln. Gmina jest bardzo zadowolona, że udało się otrzymać dofinansowanie. Brakującą sumę gmina musi pozyskać we własnym zakresie. Ważne jest to aby tę inwestycję zrealizować. Nie mamy dużo zakładów przemysłowych, jednak te co są, generują ścieki wysokiej szkodliwości, ścieki przemysłowe. Dlatego też Mleczarnia podjęła działania w kierunku wykonania tzw. przedoczyszczalni.

Red. Jak wygląda współpraca wójta gminy Łukta z sąsiednimi gminami?
W.Ł. Myślę, że współpraca układa się bardzo dobrze, co zresztą widać. Też mam kontakt z sąsiednimi gminami, z ich mieszkańcami, z samorządami, między innymi poprzez fundusz stypendialny, poprzez działalność lokalnej grupy działania. Niejednokrotnie rozmawiamy, spotykamy się i nigdy nie spotkałam się z negatywną opinią do wójta Roberta Malinowskiego. Jest to człowiek bardzo skromny, spokojny, o czym świadczy nawet obecna kampania wyborcza. Po prostu idzie do ludzi, rozmawia, mówi o tym co gmina zrobiła. Nikogo nie atakuje. Nigdy nie mówi „ja”, mówi „my” zrobiliśmy. Przedstawia plany możliwe do zrealizowania w następnej kadencji.

Dziękujemy za rozmowę

Niezależne media e-Morąg
Przemysław Kubiak

 

Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kalendarz

Sierpień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Nowości w sklepie

jednoslady

Sklep czynny
pon.-pią. - 9:00 -17.00
sob. - 9:00 - 14:00 
ZAPRASZAMY !!!

Pogoda

Gratka
Matcom
KJmeble