Piksel
Schronisko
DCF

Morąg archiwalny

Kursy walut

«
»
NBP
2019-09-17
USD
3.9412
0.76%
EUR
4.3410
0.34%
CHF
3.9649
0.38%
GBP
4.8882
0.56%

Warto odwiedzić

banner mlody pilkarz
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Proszę o podanie konta do wpłaty....też mam chorego synka więc doskonale rozumiem rodziców..

  Czytaj więcej...

   
 • super ziomki 8)

  Czytaj więcej...

   
 • Szanowny Panie Alibaba, nie wdaję się w dyskusje z postaciami z bajek, proszę normalnie się podpisać ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wszystkiego najlepszego.

  Czytaj więcej...

   
 • O właśnie! Mieszkam na Starym Mieście, jak ma się ty coś dziać, jak na zebrania przychodzi 5 ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_pink_blink.jpg 02-banner_zdrojek.jpg 03-banner_dziubek.jpg 04-banner_derek.jpg 04-banner_wyp_row.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

Rozmowa z Tomaszem KUBISEM – część I. Prezesem ostródzkiego szpitala w latach 2007 -2008

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

15 szpitalW mijających dniach udało nam się porozmawiać z byłym prezesem Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie, panem Tomaszem Kubisem .
Red. Na wstępie proszę celem wprowadzenia proszę powiedzieć kilka słów o sobie; wiek, wykształcenie, itp.
Odp. Wiek 49 Lat, dwoje dzieci - syn (17 lat) córka (14 lat), wykształcenie wyższe - Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, 23 lata pracy w zawodzie, w tym 20 lat na wysokich stanowiskach kierowniczych. Zasiadałem w 11 radach nadzorczych spółek, trzema z nich kierując.

Red. Co skłoniło Pana do startu w konkursie na prezesa ostródzkiego PZOZ? Czy tylko warunki finansowe, czy coś więcej?
Odp. Przede wszystkim branża, specyficzna, ale bardzo perspektywiczna, interesująca zawodowo, bliska moim doświadczeniom, szczególnie z okresu mojej pracy w zamkniętych funduszach inwestycyjnych i Polskich Liniach Oceanicznych S.A.

Red. W jakiej sytuacji finansowej zastał Pan ostródzki szpital, a w jakiej zostawił swojemu następcy?
Odp. Sytuacja finansowa PZOZ w Ostródzie S.A. była trudna i nie dawała perspektyw rozwoju. Szpital notował okresowe problemy z płynnością finansową i systematycznie zamykał kolejne lata obrotowe stratą, która znacznie zmniejszyły kapitały własne spółki. To w perspektywie następnych lat mogłoby postawić właściciela przed koniecznością podjęcia decyzji w sprawie dalszego istnienia spółki. Tej sytuacji nie można było tolerować. Konieczne były zmiany, które prowadzić miały do urentownienia działalności. I tak w konsekwencji stało się.

Red. Jakie zmiany za Pana zarządu zaszły w samym szpitalu? Jakieś nowinki, reformacje?
Odp. Pyta mnie Pan o sprawy sprzed kilkunastu lata pamięć jest niestety zawodna. Z pewnością postawiliśmy na odpowiednie potraktowanie podstawowego czynnika, który decyduje o sukcesie w tym biznesie, czyli na personel. Dokonaliśmy zmian w wynagrodzeniach, i w części w systemach pracy. Praktycznie wszyscy pracownicy dostali podwyżki. Zrealizowaliśmy podstawowe zakupy sprzętu i wyposażenia, które były kluczowe dla prawidłowej realizacji procedur medycznych. Ruszyły remonty, w szczególności Bloku Operacyjnego. Rozpoczęliśmy dyskusję nad temat inwestycji w infrastrukturę szpitala. Konkretnie przypominam sobie, że w okresie sprawowania przeze mnie funkcji prezesa rozpoczęły się rozmowy na temat realizacji inwestycji dotyczącej budynku Stacji Dializ i części administracyjnej szpitala. W dalszych planach była sprawa centralnej sterylizatorni i oddziału zakaźnego. Zdecydowanie poprawiono płynność finansową szpitala, wprowadzono elementy budżetowania i profesjonalnej oceny projektów inwestycyjnych. Sporządzono podstawowy plan finansowy na rok 2008 oraz plan inwestycyjny. Dzięki m.in. tym działaniom spółka za rok obrotowy 2008 zanotowała ponad 1,5 mln złotych zysku netto i kolejny 1,0 mln zyskuw następnych latach.

Red. Czy nie odnosi Pan wrażenia, że nowy blok operacyjny powstał po to, aby na „starym” można było wykonywać zabiegi komercyjne?
Odp. Nie tylko taki zamysł przyświecał realizatorom tego projektu. Mam nadzieję, że w krótkiej perspektywie czasu zostaną wskazane wszelkie przesłanki tych działań poparte odpowiednią dokumentacją.
Red. Dlaczego pańska prezesura tak szybko się zakończyła? Nie startował Pan w ponownym konkursie?
Zdecydowały wyłącznie sprawy prywatne. Nie do zaakceptowania była moja ciągła nieobecność w domu rodzinnym.

Red. Jak ocenia Pan obecną sytuację wewnątrz szpitala? Mam na myśli dziwne konflikty na linii zarząd – personel medyczny, a także przeprowadzane zastanawiające „reformy” .
Odp. To "temat rzeka" ale pozwolę sobie na kilka uwag. Szpital to przedsiębiorstwo usługowe, które przede wszystkim "sprzedają" na rynku wiedzę i kompetencje ludzi i relacje pomiędzy personelem a osobami zarządzającymi mają kluczowe znaczenie. Widać że obecny Zarząd tego kompletnie nie rozumie. Dlatego mamy sytuację odejścia wielu lekarzy, nie zawsze z ich strony dobrowolną. Analogiczna sytuacja dotyczy pielęgniarek. Widać, że obecny zarząd kompletnie sobie z tym nie radzi, dlatego doprowadził do wielu rozwiązań, negatywnie wpływających na sprawność i jakość leczenia w szpitalu. Skala niekompetencji w zarządaaniu personelem przybiera już patologiczne rozmiary.

Red. Czy nie ma Pan wrażenia, że działania zarządu mają charakter destrukcyjny, skierowany na całkowitą komercjalizację, na traktowanie szpitala jako przedsiębiorstwo, które musi przynosić tylko dochód? Nierentowne działania są usuwane z „menu”.
Odp. Zbyt wiele określeń w tym pytaniu, które dla mnie mogą się również wzajemnie wykluczać. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że podmioty rynku ochrony zdrowia są takimi samymi jednostkami gospodarczymi jak wszystkie pozostałe, czyli muszą prowadzić swoją działalność z uwzględnieniem takich pojęć jak rentowność prowadzonego biznesu, utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynności finansowej, zadłużenia aktywów lub kapitałów własnych. Podlegają tym samym rygorom rachunkowości finansowej i podatkowej jak inne podmioty działające na rynku. Żeby się rozwijać i zmieniać muszą rentownie inwestować, a przede wszystkim muszą zbudować swoją strategię działania w jakiejś perspektywie czasu. Czyli ogólnie mówić muszą zrobić to wszystko czego nie robi obecny zarząd i czego nie wymaga od niego właściciel i rada nadzorcza.
Moje dotychczasowe obserwacje, w szczególności te, które wynikają z udziału prezesa w posiedzeniach Rady Powiatu lub oficjalnych spotkaniach z pracownikami., wskazują, że mamy problem skrajnego niezrozumienia funkcji przez niego sprawowanej, i co gorsze, ten stan jest poparty kompletnym brakiem kompetencji.
Dziękujemy za rozmowę

Część II rozmowy z Tomaszem Kubisem, dotycząca postępowania konkursowego już wkrótce.

 

Niezależne media e-Morąg
Przemysław Kubiak

 

Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kalendarz

Wrzesień 2019
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Nowości w sklepie

jednoslady

Sklep czynny
pon.-pią. - 9:00 -17.00
sob. - 9:00 - 14:00 
ZAPRASZAMY !!!

Pogoda

Zmitrowicz
Loft 12
Park