Andarex-salon
Jurkowski
Marketing

Morąg archiwalny

Kursy walut

«
»
NBP
2019-02-22
USD
3.8242
-0.01%
EUR
4.3387
0.15%
CHF
3.8225
0.14%
GBP
4.9787
-0.36%

Warto odwiedzić

banner mlody pilkarz
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Nie obchodzi mnie szpital w Ostródzie , tylko nasz w Morągu .zamknięta pediatria , szpital wypadł ...

  Czytaj więcej...

   
 • To miał być popis erudycji i elokwencji chyba.... a wyszedł popis ignorancji.

  Czytaj więcej...

   
 • Kandyduję do Sejmiku Województwa. Dla mnie ważne jest, że mam 3 dzieci i pracuję zarówno w firmie jak ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czy ten artykul jest sponsorowany?? Zreszta jak kazdy artykul. Byle szukać dziury w calym. Takie Pana ...

  Czytaj więcej...

   
 • Komentarz rzeczywistości tyleż ciekawy co merytoryczny, wcale znaczy. Wbrew tenu co wypisuje Pan ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_derek.jpg 03-banner_gminamorag.jpg 04-banner_wyp_row.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

Kolejni żołnierze w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

18 wot2W najbliższą niedzielę, 23 września br., słowa roty przysięgi wojskowej wypowie ponad 130 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to już piąte zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach. Uroczystą i pełną emocji przysięgę żołnierze złożą w Parku Miejskim w Morągu, o godzinie 12.00.

Przez złożenie przysięgi wojskowej ponad 130 ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stanie się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej  Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy czterech batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach. Uroczystość będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego, które równolegle prowadzone jest w batalionie lekkiej piechoty w Morągu i w Giżycku. Składającym przysięgę towarzyszyć będą ich koledzy, którzy od 8 września br. realizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze w Olsztynie.
Blisko 100 Terytorialsów szkoli się w Morągu. Ponad 15 % to mieszkańcy Iławy i powiatu iławskiego. Ponad 10 % żołnierzy pochodzi z Ostródy i powiatu ostródzkiego, w tym ponad 3 % to mieszkańcy Morąga. 5% żołnierzy to mieszkańcy powiatu nowomiejskiego. Taki sam odsetek żołnierzy stanowią mieszkańcy Działdowa i powiatu działdowskiego. Docelowo, zasilą oni szeregi batalionu lekkiej piechoty w Morągu.
Terytorialsi, czyli kto?
„Opieramy swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami” – podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni 13,2 tys. żołnierzy, w tym 10,8 tys. ochotników oraz 2,3 tys. żołnierzy zawodowych. Blisko tysiąc dwustu żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.
Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 23 września br. są ludźmi młodymi, 75 % żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej. Średnia wieku to 20 lat. W szkoleniu podstawowym silną grupę tworzą Panie, jest ich blisko 26%. Ponad 20% Terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a prawie 10% wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 30% Terytorialsów posiada stałe zatrudnienie. Blisko 60% stanowią uczniowie. W uroczystości wezmą udział bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy. Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w kościele pw. bł. Michała Kozala, Biskupa i Męczennika w Morągu, o godzinie 8.00.
Tuż po uroczystości, Terytorialsi zaprezentują pojazdy i sprzęt, jakim dysponują na co dzień. Będzie okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT, a także skosztować wojskowej grochówki.

18 wot1

18 wot1

18 wot1

reklama

Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kalendarz

Luty 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Pogoda

Gratka
Green blood
Piekarnia