Morąg archiwalny

Kursy walut

«
»
NBP
2019-05-20
USD
3.8543
-0.01%
EUR
4.2995
-0.18%
CHF
3.8189
-0.02%
GBP
4.9117
-0.32%

Warto odwiedzić

banner mlody pilkarz
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Szanowny Panie Alibaba, nie wdaję się w dyskusje z postaciami z bajek, proszę normalnie się podpisać ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wszystkiego najlepszego.

  Czytaj więcej...

   
 • O właśnie! Mieszkam na Starym Mieście, jak ma się ty coś dziać, jak na zebrania przychodzi 5 ...

  Czytaj więcej...

   
 • Nie poddawajcie się! My damy radę.

  Czytaj więcej...

   
 • Spokojnie, Kamil jeszcze nie raz pomoże i na pewno nie skończy się na obiecanych przed wyborami jednej ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_jasam.jpg 03-banner_derek.jpg 03-banner_gminamorag.jpg 04-banner_wyp_row.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

Prawie nigdy nie bolą, a mogą być bardzo chore. Akcja NEFROTEST dla zdrowia nerek w Morągu.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

07 nerki2Ogólnopolska kampania społeczna dla zdrowia nerek zagości w Morągu. W piątek, 15 czerwca 2018 roku, mieszkańcy Morąga i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo. W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju. „Mieszkańcy Morąga i okolic mają okazję by bezpłatnie zbadać nerki. Mimo, że na co dzień nie mówi się często o ich chorobach, to jest to poważny problem.

Niszczą one nerki podstępnie, po cichu. Schorzenie nerek przez wiele lat, nawet 20 czy 30, może nie dawać widocznych objawów. Niestety, mimo XXI wieku, ciągle jeszcze zdarza się, że pacjent zaraz po diagnozie, trafia na stację dializ, gdzie musimy ratować jego życie przy użyciu tzw. sztucznej nerki” – mówi dr n. med. Krzysztof Bednarski, nefrolog, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ostródzie.

Dziś stale dializowanych w Polsce jest około dwudziestu tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku,
4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Część z nich mogła uchronić się przed tą terapią lub znacznie opóźnić jej rozpoczęcie – wystarczyłyby okresowe badania krwi i moczu. Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – stres, złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów. „Często powtarzam, że leczenie na etapie, kiedy nefrolog jest jeszcze w stanie pomóc chorym na tyle, by zapobiec lub opóźnić konieczność dializoterapii, jest niedoceniane, głównie przez brak cyklicznych badań pod kątem chorób nerek” - mówi dr Krzysztof Bednarski. Kampania NEFROTEST, polegająca m.in. na przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej, ale też przede wszystkim na wykonaniu bezpłatnych badań mieszkańców, stara się tę lukę wypełnić.

07 nerki1
„Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 35. roku życia” – mówi Irena Brzozowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius w Ostródzie.
Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać” – mówi Irena Brzozowska –„Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 12 czerwca (wtorek), w godzinach od 10.00 do 15.00, pod numerem telefonu 516 05 07 05. A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 15 czerwca (w piątek) do Szpitala Miejskiego w Morągu. „Bardzo też namawiam wszystkich, którzy podejrzewają problemy z nerkami do szybkiej wizyty u nefrologa. To naprawdę często wyścig o życie – mów dr Krzysztof Bednarski, szef ostródzkiej stacji dializ. Najbliższa, dla mieszkańców Morąga, poradnia znajduje się w Ostródzie. Nie ma długich kolejek, pacjenci przyjmowani są na NFZ. Bezpośredni telefon do rejestracji poradni szpitalnej to: 89 544 45 45; a w razie problemów z telefonicznym zarejestrowaniem się prosimy o kontakt ze stacją dializ, procedurę koordynuje pani Anna Żeberek – pod numerami: 89 642 50 40 i 785 999 964.

07 nerki2

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni w Polsce), Centrum Dializ Fresenius w Ostródzie oraz Szpital Miejski w Morągu. Morąg to już 70. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od inauguracji akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 46 tysięcy osób. W Morągu badania swoim patronatem objęli: Andrzej Wiczkowski – Starosta Ostródzki, Tadeusz Zbigniew Sobierajski – Burmistrz Morąga oraz Ewa Michałowska – Prezes Szpitala Miejskiego w Morągu. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Morąga udzieliła dr n. med.Beata Januszko-Giergielewicz – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kalendarz

Maj 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Obiadek na dziś

Dzisiaj w menu:

Zestaw nr 1
Zupa:Gołąbkowa
Danie główneŚwieżynka

Zestaw nr 2
Zupa:Ogórkowagórkowa
Danie główneGołąbki bez zawijania

Zestawy obiadowe
w cenie od 12,99zł
mini2
mini3

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Nowości w sklepie

jednoslady

Sklep czynny
pon.-pią. - 9:00 -17.00
sob. - 9:00 - 14:00 
ZAPRASZAMY !!!

Pogoda

Topolski
SJ kominki
KJmeble