Modnie i wygodnie LOFT12.pl

Dzisiaj dyżur pełni

dyzury aptek

ANIA

ul. Mickiewicza 38c/1

Morąg archiwalny

Sonda

Jak często korzystasz z Pływalni "Morąska Perła"

Codziennie - 9.8%
rzadziej niż 2 razy w tygodniu - 9.8%
rzadziej niż 2 razy w miesiącu - 3.9%
rzadziej niż 1 w miesiąc - 7.8%
byłem kilka razy - 29.4%
ani razu - 39.2%

Głosów ogółem: 51

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Kursy walut

«
»
NBP
2017-11-20
USD
3.5909
-0.16%
EUR
4.2351
-0.16%
CHF
3.6308
0.12%
GBP
4.7671
0.02%

Warto odwiedzić

 
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Co tam Panie na Morągu

ZomoWeada - 10:48

The general condition of each person formed from of a large number factors, among which the most important. Types health presented difficult system, on which not only common mood depend, but also working capacity of the organism.

Impossible understand and explore health, types health, and also others components of the healthy strong organism, if in detail not go into the next concept. Thus, the health of a person, to date, is called standard and stable psychosomatic state of the individual.
what causes chest pain and shortness of breath

Jola - 23:12

Szukam stancji do wynajęcia.

Kowal - 14:31

Nareszcie zaczyna to wyglądać

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Świetna inicjatywa , gratulacje dla nauczycieli - Historia jaka by nie była powinna być znana młodzieży ...

  Czytaj więcej...

   
 • Bardzo czekam na kolejne felietony. Okres historyczny o którym np. nasze muzeum zupełnie nie informuje ...

  Czytaj więcej...

   
 • Z podziękowaniem za wiedzę. Prosimy więcej.

  Czytaj więcej...

   
 • Patrząc na te ryciny , oraz czytając opis mam wrażenie , że poziom rozwoju tych plemion w żadnym ...

  Czytaj więcej...

   
 • Panie Krys nie taki jest cel tej publikacji I nastepnych aby doprowadzic do totalnej krutyki jednej opcji ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_benek.jpg 02-banner_coyote.jpg 05-banner_nest1.jpg 05-banner_nest2.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

PRUSOWIE - życie codzienne.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

03 prusy3Życie codzienne Prusów skupiało się w granicach luksu i pulka ( małe jednostki osadnicze ). Ważne decyzje podejmowano na wiecach zwanych „wayada”, w których brali udział wszyscy wolni Prusowie. Zwoływał ich „krive” – najwyższy kapłan za pośrednictwem posłańca wyposażonego w „krivulec” – zakrzywioną i rzeźbioną laskę kapłana, na której również odmierzano upływający czas w oparciu i zmieniające się cyklicznie fazy księżyca. Wayada pełnił również rolę trybunału sądowego, a jego postanowienia były ostateczne. Łamanie ich pociągało za sobą represje do wyłączenia ze społeczności, sprzedania w niewolę do innego plemienia i kary śmierci włącznie.

Podstawową jednostką tej społeczności była patriarchalna rodzina z ojcem jako jej głową i właścicielem całego majątku, niewolników stanowiących czeladź oraz żon, które Prusowie kupowali. Należeli do niej również nieżonaci synowie, niezamężne córki, samotni krewni i rodzice ojca. W przypadku śmierci tego ostatniego, jego majątek dziedziczył najstarszy syn wraz z obowiązkiem utrzymywania niesamodzielnych członków rodziny. Gdy któryś z synów kupił sobie żonę, wówczas zakładał własną rodzinę. Na ziemi niczyjej lub na kawałku przekazanej mu ojcowizny budował zagrodę – buttan.
Zagrodę otaczał wysoki mur z polnych kamieni wystarczająco wysoki, aby zapewnić ochronę przed dzikimi zwierzętami. Przez drewniane wrota wchodziło się na podwórze, gdzie na środku stał dom z podpiwniczoną sienią. Posadzka była wyłożona kamieniami i wylepiona gliną. Brakowało okien. Dym uchodził z otwartego paleniska z kamieni umieszczonego centralnie przez otwór w szczycie domu. Z sienie można było przejść do innych pomieszczeń – łaźni, izby dla czeladzi, obory i stajni. Wzdłuż ścian zabudowań stawiano snopy zboża, a w pewnym oddaleniu od nich stogi z sianem i suchymi liśćmi. W obejściu znajdowały się ziemniaki i jamy do przechowywania żywności obłożonej lodem.


03 prusy1
 03 prusy2

W północnej i zachodniej części ziemie ostródzkiej osiedlili się Pomezanie, a w centralnej i południowo-zachodniej Sasinowie. Granicę między tymi plemionami stanowiła Drwęca. Ziemię morąską zamieszkiwali Pogezanie ( o tym plemieniu więcej w kolejnych odsłonach ). Podstawą gospodarki Prusów była hodowla zwierząt, uprawa roli oraz rzemiosło – „każda rodzina miała własne stada bydła, koni, owiec i kóz, które były wypasane wspólnie na łąkach, pastwiskach i polanach międzyleśnych należących całego luksu” (Ł. Okulicz-Kozaryn). Prusowie słynęli z hodowli koni. Im większe stado i bardziej rącze konie, tym większy był prestiż właściciela, gdyż zwierzęta te wykorzystywano w walce, w wyścigach przynoszących sławę zwycięzcy, no i oczywiście w transporcie. Przy uprawie roli do sochy i radła zaprzęgano krowy i woły. Zboża uprawiano w systemie trójpolowym, każda trzecia część pola na zmianę w kolejnym roku ugorowała, w drugim roku wysiewano na niej oziminę, a w trzecim zboża jare. Owies (wyse) stanowił paszę dla koni, z jęczmienia (mayse) wytwarzano alkohol, a z pszenicy (dagagaydis) i w szczególności z prosa (meltan) wypiekano placki i różne smakołyki. Z warzyw znana była rzepa. Przeciętna powierzchnia uprawna zwana 1 radłem wynosiła około 7 ha (inne źródła określają radło jako 10 ha). W zdobywaniu żywności drugorzędną rolę odgrywało myślistwo i rybołówstwo. Trzeba też dodać, że Prusowie chętnie zajmowali się bartnictwem, a sfermentowany miód był ich ulubionym alkoholem do czasu, gdy w wiekach późniejszych został wyparty przez piwo. Najbardziej cenionym alkoholem, a w szczególności wśród pruskiej arystokracji, było sfermentowane kobyle mleko.

„Do picia używają zwykłej wody i napoju z miodu, czyli miodu pitnego oraz mleka klaczy, tego mleka nigdy nie piją, dopóki wpierwej nie zostanie ono poświęcone. Innych napojów w dawnych czasach nie znali…”.
(Piotr z Dusburga)

03 prusy3

Ważną rolę odgrywało rzemiosło, a szczególnie ciesielstwo, kołodziejstwo, garncarstwo i kowalstwo oraz handel. Konie pruskie znajdowały nabywców na Pomorzu, zaś znaleziska monet arabskich – dirhemów, między innymi w Cierzpiętach, świadczą, że Prusowie handlowali nawet z odległymi krajami Bliskiego Wschodu (M. J. Hoffmann). O bogactwie ich kultury materialnej, już w okresie wczesnego średniowiecza, świadczą groby ciałopalne i szkieletowe, w których znaleziono ozdoby z brązu i srebra z ornamentami o motywach roślinnych lub zwierzęcych. Przepalone kości zmarłych grzebano bezpośrednio w ziemi, w jamach lub popielnicach. Często grzebano obok konie i to żywe. Pochówki takie odnaleziono między innymi w Dylewie i Pietrzwałdzie (M.J. Hoffmann).

Autor: Jan Dąbrowski

reklama

Komentarze  

0 #3 krysnaj 2017-11-06 19:16
Bardzo czekam na kolejne felietony. Okres historyczny o którym np. nasze muzeum zupełnie nie informuje :(. Tak jakby historia naszych ziem zaczynała się od przybycia na te ziemię rodu Dohnów jakby wcześniej nie było nikogo, zupełnie nikogo i zupełnie niczego. Bardzo dziękuję za tą wiedzę.
Cytować
0 #2 krysnaj 2017-11-03 20:53
Z podziękowaniem za wiedzę. Prosimy więcej.
Cytować
0 #1 Walery Kowalewski 2017-11-03 12:05
Patrząc na te ryciny , oraz czytając opis mam wrażenie , że poziom rozwoju tych plemion w żadnym wypadku nie odbiegał od rozwoju naszej społeczności przed rokiem 966 .
Myślę , że w następnych felietonach dowiemy się dlaczego plemię Pogezan musiało uciekać ze swojej ziemii morąskiej przed Krzyżakami .
Cytować

Dodaj komentarz

Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz

Listopad 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

W tym tygodniu

Brak wydarzeń

Obiadek na dziś

Dzisiaj w menu:

Zestaw nr 1
Zupa:Fasolowa
Danie główneKarkówka w sosie, ziemniaki z koperkiem, surówki

Zestaw nr 2
Zupa:Pomidorowa z makaronem
Danie głównekotlet schabowy, ziemniaki z koperkiem, surówki

Zestawy obiadowe
w cenie od 9,99zł + 1zł soczek
od godziny 10:30 do 17.

SMACZNEGO !!!

ANDAREX

jednoslady
super

Sklep czynny
pon.-pią. - 9:00 -17.00
sob. - 9:00 - 14:00 
ZAPRASZAMY !!!

Reklama

ciuszek top
ciuszek pon
 

Pływalnia proponuje

banner pływalnia2
Poniedziałek
Zapraszamy od 6:00 do 22:00
Polecamy dzisiaj:

9:30 – Gimnastyka dla Seniora

17:00 – Aqua Aerobik gr.I
18:30 – Aqua Aerobik gr.II

19.30 – Aqua Bike

plywak

Z Polski

Smoczek
Chrobak
KJmeble